Centrum Mediacji przy Izbie Adwokackiej w Białymstoku, zwane dalej Centrum powstało z inicjatywy byłej Pani Dziekan Izby Adwokackiej w Białymstoku dr Agnieszki Zemke-Góreckiej, Wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Prezes Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej na posiedzeniu Okręgowej Rady Adwokackiej, które odbyło się 20 marca 2019 roku, w celu promocji oraz wspierania polubownych metod rozwiązywania konfliktów jako alternatywnych form rozwiązywania sporów.
Centrum jest jednostką organizacyjną działającą w ramach struktury funkcjonalnej Izby Adwokackiej w Białymstoku. Podstawą działania Centrum jest Statut, jak też Regulamin Postępowania Mediacyjnego. Centrum zrzesza mediatorów – członków Izby Adwokackiej w Białymstoku spełniających kryteria określone przez Społeczną Radę ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości.
Głównymi celami Centrum są: promowanie Centrum i popularyzacja mediacji jako alternatywnej metody rozwiązywania sporów na rynku lokalnym. Centrum ukierunkowane jest na edukowanie społeczeństwa z zakresu mediacji. Nasze działania zmierzają ku podnoszeniu kwalifikacji mediatorów i ochronie ich praw. Centrum Mediacji przy Izbie Adwokackiej w Białymstoku współdziała z Centrum Mediacji Adwokatury przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie oraz z Centrami Mediacji, w szczególności działającymi przy innych Izbach Adwokackich.
Przedmiotem działalności Centrum Mediacji jest świadczenie usług mediacyjnych przez wykwalifikowanych mediatorów, którzy będąc jednocześnie adwokatami, dają gwarancję rzetelnego, terminowego i sprawnego przeprowadzenia postępowań mediacyjnych. Wskazać należy, że właściwe przygotowanie zawodowe adwokatów – mediatorów daje gwarancję należytego prowadzenia mediacji.
Centrum realizuje swe cele statutowe m.in. poprzez: przeprowadzanie postępowań mediacyjnych w szczególności z zakresu sporów gospodarczych, cywilnych, karnych i rodzinnych oraz udział w konferencjach i szkoleniach mających na celu podnoszenie kwalifikacji mediatorów. Centrum angażuje się w działania Centrum Mediacji Adwokatury przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie w zakresie promowania zmian i uregulowań prawnych w kierunku umożliwiającym rozwój i upowszechnienie instytucji postępowania mediacyjnego. Zależy nam na współpracy ze środowiskami przedsiębiorców, pracodawców oraz polskimi i zagranicznymi izbami gospodarczymi w zakresie popularyzacji i rozwoju działalności Centrum.
Organami statutowymi Centrum są: Prezes Centrum, Dwóch Zastępców Prezesa Centrum oraz Zebranie Ogólne Centrum. Prezes kieruje pracami Centrum, w szczególności zaś: prowadzi listę Mediatorów, w tym dokonuje wpisu / odmowy wpisu na listę Mediatorów i wykreślenia z listy Mediatorów Centrum, kieruje inicjatywami Centrum, powołuje Zespoły Zadaniowe na potrzeby realizacji celów statutowych i wyznacza ich Przewodniczących, sporządza i przedstawia Radzie plan działalności Centrum oraz roczne sprawozdanie z działalności Centrum, jak też zatwierdza wzory wniosków stosowanych w postępowaniu przed Centrum. Zastępca pomaga Prezesowi w kierowaniu pracami Centrum, a w razie nieobecności Prezesa albo w innych uzasadnionych przypadkach zastępuje Prezesa. Zebranie Ogólne będąc organem opiniodawczo-doradczym składa się z mediatorów wpisanych na listę prowadzoną przez Centrum.
Łączy nas przeświadczenie, że prawnicza wiedza i doświadczenie adwokatów zrzeszonych w ramach Izby Adwokackiej w Białymstoku w prowadzeniu spraw sądowych powinny być wykorzystywane nie tylko w obronie praw przed sądem, ale także w równym stopniu pozostają przydatne w niesieniu pomocy stronom w poszukiwaniu kompromisu i zawarciu ugody w ramach mediacji.
Prezes Centrum Mediacji
Adwokat Mediator
“NAJGORSZA UGODA JEST LEPSZA OD NAJLEPSZEGO WYROKU”